Ogłoszenia parafialne

2 Niedziela Wielkiego Postu

1 III 2015 r.

„ Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”

 

dzisiaj:

II Wielkiego Postu - przeżywana jest jako „dzień modlitwy, postu i solidarności z Misjonarzami „ /komunikat Komisji Episkopatu Polski ds. misji /.

Przed kościołem ,można złożyć ofiarę na misje .

* także I niedziela miesiąca – po Mszy  świętej adoracja Najświętszego Sakramentu

ofiara  z tacy na cele parafialne.

16.15 Droga Krzyżowa

17.00 Gorzkie Żale

w Zawadce:

Msze święte: 8.00 i 15.45

Droga Krzyżowa – 14.15 ; Gorzkie Żale – 15.00

na Gorzkich Żalach ofiara na kwiaty do Bożego Grobu

2.

w tym tygodniu:

poniedziałek:

18.00 Msza święta z nowenną do św. Michała Archanioła

środa:

17.30 Różaniec w intencji Radia Maryja i TV Trwam

18.00 Msza święta z nowenną do M. B. Fatimskiej

I czwartek:

9.30 Droga Krzyżowa

10.00 Msza święta

18.00 Msza święta z „Godziną świętą” – adoracją N.S. i modlitwami za kapłanów i o nowe powołania do służby w Kościele. Po Nabożeństwie spotkanie w „Wieczerniku”.

I piątek:

Msze święte wynagradzające Sercu Bożemu: 6.30 – 7.00

16.00 /dzieci /-17.00 /gimnazjaliści / - 18.00

Droga Krzyżowa:

7.30    - 17.30 – 19.00 /w kaplicy/

spowiedź od 15.00

I sobota:

7.00 Msza święta o Niepokalanym Sercu NMP

10.00 / w kaplicy / Msza  święta w intencji chorych i starszych wiekiem

do chorych w domach udamy się w I piątek i I sobotę / prosimy o potwierdzenie adresów /

w Zawadce:

17.00 Msza święta / od 16.30 spowiedź /

19.00 Droga Krzyżowa na „Golgocie” /

w przyszłą niedzielę:

13.00 Msza święta chrzcielna / w kwietniu chrzty będą w Wielkanoc i poniedziałek wielkanocny /

„Krew Jezusa wysłużyła nam zbawieni - Twoja krew ratuje życie bliźniego „

z tym przesłaniem zwracamy się do tych, którzy mogą oddać swoja krew ;

w godzinach 8.00 – 12.30 w sali pod kościołem Siostry ze Stacji Krwiodawstwa w naszym mieście będą oczekiwać na „dawców” krwi.

3.

intencje i ofiary:

* Msza święta w intencji Róży zel. Bułka Rozalia – na majowej Fatimie /ofiara:300 zł. na malowanie kościoła – „Bóg zapłać! /

* od Róży X z Zawadki zel. Dyrcz Janina – 200 zł. na malowanie kościoła

4.

Pielgrzymka „szlakiem sanktuariów Maryjnych Francji „ /Lourdes i La Salette / planowana jest od 30 lipca do 6 sierpnia 2015 r.

Szczegółowy plan można zabrać z zakrystii . Zapisy w zakrystii lub kancelarii .

5.

Kuria Metropolitalna w Krakowie podaje do wiadomości Parafian św. Piotra Apostoła w Wadowicach, że Przemysław Bialik, alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, dnia 8 maja 2015 r. ma zamiar przyjąć świecenia diakonatu. Gdyby ktoś znał przeszkody co do jego święceń, ma obowiązek powiadomić Proboszcza Parafii lub Kurię Metropolitalną .

„Troszczyć się o potrzeby wspólnoty kościoła”. / V przykazanie kościelne /

Dwa miesiące temu zakończył się rok 2014.

Można więc już dokonać bilansu finansowego dotyczącego utrzymania naszej parafii.

dzisiaj cz. I dotycząca opłat za prąd, ogrzewanie, wodę, gaz.

Prąd / łącznie z kaplicą w Zawadce / = razem : 39.226, 56 zł.

Ogrzewanie / korzystamy z sieci miejskiej / =  52.369, 98 zł.

Woda = 8.669.03 zł.

Gaz = 2.878.44 zł.

„Bóg zapłać!” za Wasze ofiary, które są wypełnieniem V przykazania kościelnego.

Za tydzień następna część informacji.

6.

Pielgrzymka szlakiem sanktuariów Maryjnych Francji

Dziękczynna za 30 lat istnienia parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach.

TERMIN: 30.07 - 06.08.2015 r.

NEVERS - LOURDES – CARCASSONE - LA SALETTE - ARS - EINSIEDELN

DZIEŃ 1: Wyjazd z Polski

O ustalonej godzinie (bardzo wcześnie rano), po Mszy Św. rozpoczynającej Pielgrzymkę, spotykamy się na wyznaczonym parkingu w Wadowicach. Następnie wyjedziemy w kierunku granicy polsko – niemieckiej i dalej przejazd przez Niemcy w kierunku Francji. W godzinach wieczornych dotrzemy do hotelu zlokalizowanego na pograniczu Niemiec i Francji. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 2: Nevers

Rano, po śniadaniu kontynuacja podróży do Francji. W godzinach popołudniowych dotrzemy do Nevers, w którym spędziła część swojego życia św. Bernadetta. Zwiedzimy muzeum gromadzące pamiątki z życia świętej oraz grotę, będącą nawiązaniem do groty Massabielle z Lourdes. Msza Św. Po zakończonym zwiedzaniu udamy się do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3: Lourdes

Rano, po śniadaniu wyruszymy w drogę w kierunku Lourdes, miejsca licznych pielgrzymek chorych i niepełnosprawnych z całego świata. Na miejsce dotrzemy w godzinach popołudniowych. Po zakwaterowaniu w hotelu podejdziemy pod grotę Objawień Massabielle, wieczorem procesja ze świecami. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 4: Lourdes

Rano, po śniadaniu dalsze zwiedzanie Lourdes. Udamy się do Sanktuarium, które w 2008 roku przeżywało 150-lecie Objawień Maryjnych. Nawiedzimy Grotę Massabielle, z cudowną, uzdrawiającą wodą, Bazylikę Różańcową i Bazylikę Piusa X. Czas wolny. Wieczorem procesja ze świecami. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 5: Carcassone, La Salette

Rano, po śniadaniu wyjedziemy w kierunku La Salette. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w Carcassone – jednym z najpiękniejszych średniowiecznych miast francuskich. Spacer urokliwymi uliczkami tego miasteczka wzdłuż murów obronnych. Po zakończonym zwiedzaniu przejedziemy do La Salette, miejsca gdzie w przepięknej scenerii alpejskich szczytów znajduje się Sanktuarium Płaczącej Madonny. Wieczorem zakwaterowanie, obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji z lampionami. Nocleg.

DZIEŃ 6: La Salette, Ars

Rano, po śniadaniu i Mszy Św. zwiedzimy to niezwykłe miejsce: La Salette - jedno z najważniejszych centrów pielgrzymkowych Europy, położone urokliwie we francuskich Alpach Izerskich. Miejsce to zasłynęło w świecie z objawień Matki Boskiej, która ukazała się dnia 19. września 1846 r. dwojgu pastuszkom. Zwiedzanie tutejszego Sanktuarium Płaczącej Pani Pojednawczymi Grzeszników, podziwianie panoramy wysokich szczytów alpejskich, Droga Krzyżowa. Popołudniu wyruszymy do Ars, rodzinnego miasta świętego proboszcza Jana Marii Vianney. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 7: Ars, Einsiedeln

Rano, po śniadaniu i Mszy Św. zwiedzimy Ars. Zobaczymy kościół i konfesjonał, w którym św. Jan Maria Vianney spowiadał, nawiedzimy kaplicę serca, w której znajduje się relikwiarz z sercem świętego proboszcza. Zobaczymy również plebanię, niezmienioną od jego czasów oraz pomnik upamiętniający spotkanie Proboszcza z małym pastuszkiem. Następnie wyjedziemy w drogę powrotną do Polski. Po drodze, w godzinach popołudniowych, zatrzymamy się jeszcze na krótkie zwiedzanie Einsiedeln – najważniejszego Sanktuarium Szwajcarii, związanego z życiem Św. Meinarda. Tu czczona jest cudami słynąca figura Czarnej Madonny. Zobaczymy wspaniałą, monumentalną Bazylikę, bogato zdobioną freskami i stiukami przez najlepszych ówczesnych mistrzów. Po za kończonym zwiedzaniu, w godzinach wieczornych, kontynuacja podróży powrotnej do Polski. Nocny przejazd autokarem.

DZIEŃ 8: Powrót do Polski

Powrót do Wadowic w godzinach południowych. Zakończenie pielgrzymki.

CENA: 1990 zł/osoby

CENA ZAWIERA:

 PRZEJAZD KOMFORTOWYM AUTOKAREM (wc, rozkładane fotele, barek, video/dvd)

 6 NOCLEGÓW W HOTELACH *** (pokoje 2, 3-osobowe)

 WYŻYWIENIE 2 RAZY DZIENNIE: 6 śniadań, 6 obiadokolacji

 UBEZPIECZENIE Signal Iduna: NW, KL i od chorób przewlekłych;

 OPIEKA DOŚWIADCZONEGO PILOTA,

 PODATEK VAT,

 PROGRAM ZWIEDZANIA.

CENA NIE ZAWIERA: BILETÓW WSTĘPÓW DO ZWIEDZANYCH OBIEKTÓW, PRZEWODNIKÓW LOKALNYCH (około 20 euro/osoby – płatne u pilota w autokarze); NAPOJÓW DO OBIADOKOLACJI; ŚWIADCZEŃ NIEWYMIENIONYCH W OFERCIE.

7.

Święty Kazimierz urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie na Wawelu.

Był drugim z kolei spośród sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka.

Jego matką była Elżbieta, córka cesarza Niemiec, Albrechta II. Pod jej opieką Kazimierz pozostawał do dziewiątego roku życia. W 1467 r. król powołał na pierwszego wychowawcę i nauczyciela swoich synów księdza Jana Długosza, kanonika krakowskiego, który aż do XIX w. był najwybitniejszym historykiem Polski. "Był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu" - zapisał Długosz o Kazimierzu.

W 1471 r. brat Kazimierza, Władysław, został koronowany na króla czeskiego. W tym samym czasie na Węgrzech wybuchł bunt przeciwko królowi. Na tron zaproszono Kazimierza. Jego ojciec chętnie przystał na tę propozycję. Kazimierz wyruszył razem z 12 tysiącami wojska, by poprzeć zbuntowanych magnatów. Ci jednak ostatecznie wycofali swe poparcie i Kazimierz wrócił do Polski bez korony węgierskiej. Ten zawód dał mu wiele do myślenia.
Po powrocie do kraju królewicz nie przestał interesować się sprawami publicznymi, wręcz przeciwnie, został prawą ręką ojca, który upatrywał w nim swego następcę i wciągał go powoli do współrządzenia. Podczas dwuletniego pobytu ojca na Litwie Kazimierz jako namiestnik rządził w Koronie. Obowiązki państwowe umiał pogodzić z bogatym życiem duchowym. Wezwany przez ojca w 1483 r. do Wilna, umarł w drodze z powodu trapiącej go gruźlicy. Na wieść o pogorszeniu się zdrowia Kazimierza, król przybył do Grodna. Właśnie tam, "opowiedziawszy dzień śmierci swej tym, którzy mu w niemocy służyli [...], ducha Panu Bogu poleciwszy wypuścił 4 dnia marca R.P. 1484, lat mając 26" - napisał ks. Piotr Skarga. Pochowano go w katedrze wileńskiej, w kaplicy Najświętszej Maryi Panny, która od tej pory stała się miejscem pielgrzymek.

Kiedy w 1602 r. z okazji kanonizacji otwarto grób Kazimierza, jego ciało znaleziono nienaruszone mimo bardzo dużej wilgotności grobowca. Przy głowie Kazimierza zachował się tekst hymnu ku czci Maryi Omni die dic Mariæ (Dnia każdego sław Maryję), którego autorstwo przypisuje się św. Bernardowi (+ 1153).

Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w 1604 r. w katedrze wileńskiej.

Św. Kazimierz jest jednym z najbardziej popularnych polskich świętych. Jest także głównym patronem Litwy. W diecezji wileńskiej do dziś zachował się zwyczaj, że w dniu św. Kazimierza sprzedaje się obwarzanki, pierniki i palmy; niegdyś sprzedawano także lecznicze zioła (odpustowy jarmark zwany Kaziukami).

W ikonografii atrybutem Świętego jest mitra książęca. Przedstawiany także ze zwojem w dłoni, na którym są słowa łacińskiego hymnu Omni die dic Mariæ - ku czci Matki Bożej, do której św. Kazimierz miał wielkie nabożeństwo. Często przedstawia się go w stroju książęcym z lilią w ręku lub klęczącego nocą przed drzwiami katedry - dla podkreślenia jego gorącego nabożeństwa do Najświętszego Sakramentu

 

 


 
galeria_parafia_4.jpg