Ogłoszenia parafialne

26 Niedziela Zwykła

25 IX 2016 r.

Jubileuszowy Nadzwyczajny Rok Święty

”Miłosierni jak Ojciec”

dzisiaj:

ofiara z tacy przeznaczona jest dla parafii Podwyższenia Krzyża świętego w Kobylanach w dekanacie Bolechowice.

17.30 Nieszpory

2.

święci tygodnia:

wtorek:

św. Wincentego a Paulo, kapłana

środa:

św. Wacława, męczennika

czwartek:

świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała

piątek:

św. Hieronima, kapłana i doktora K-ła

sobota:

św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dz i doktora K-ła

3.

w tym tygodniu;

środa:

18.00 Msza święta z nowenną do M. Bożej Fatimskiej

czwartek:

10.00 Msza święta z nowenną do św. Jana Pawła II

18.00 Msza święta z uczczeniem świętych Archaniołów. Zachęcamy do udziału w tym nabożeństwie, tych, którzy w czasie peregrynacji figury Michała Archanioła z Gargano,

/2013 / przyjęli szkaplerz archanielski.

Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za ś.p. Ks. Michała Pioska

piątek:

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza święta

I sobota:

7.00 Msza święta o Niepokalanym Sercu NMP .

po Mszy świętej Różaniec w intencji poczętych dzieci/„duchowa adopcja dziecka poczętego /

10.00 / w kaplicy /: Msza święta w intencji chorych i starszych wiekiem

do chorych w domach udamy się w piątek i sobotę / prosimy o potwierdzenie odwiedzin /

17.00 / Zawadka / - Msza święta i Różaniec / spowiedź przed Mszą świętą /

17.00 / w kosciele / - uroczyste rozpoczęcie nabożeństw różańcowych

4.

w przyszłą niedzielę:

pierwsza niedziela miesiąca. Po Mszach świętych adoracja N. Sakramentu.

* ofiara na nowe ekrany, które mają pomóc nam bardziej zaangażować się w liturgię Mszy świętej przez śpiew

16.00 Msza święta z okazji ROCZKU chrztu dzieci oraz z udziałem Przedszkolaków i „Zerówek”. Rodziców prosimy o potwierdzenie udziału w nabożeństwie „Roczku” chrztu .

5.

intencje i ofiary:

od Róży zel. Śniegowska Barbara – Msza święta za zmarłe członkinie Róży na październikowej Fatimie - ofiara na malowanie kościoła – 200 zł. „Bóg zapłać” !

6.

spotkania duszpasterskie:

klasy II gimnazjum– czwartek 17.15

studenci - w piątek

18.00 Msza święta i spotkanie w salce .

Na progu roku akademickiego prosimy Was na wspólną modlitwę. Także w tym roku zamierzamy kontynuować duszpasterstwo akademickie w naszej parafii.

inne:

* Siostry Nazaretanki przy ul. Lwowskiej zapraszają na adorację N. Sakramentu w każdą

I niedzielę miesiąca do swojej kaplicy 19.00 – 20.00

* w środę o 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego przy Krzyżu na oś. Kopernika w ramach

ogólnoświatowej akcji : „Iskra Bożego Miłosierdzia” na ulicach i placach świata.

 

 

Pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela w 100 rocznicę objawień – 8 dni

LIZBONA – AJUSTREL – FATIMA – BATALHA – ALCOBACA – NAZARE – SANTAREM – OBIDOS – BRAGA – SANTIAGO DE COMPOSTELA – REJS W PORTO – COIMBRA – MAFRA – CABO DE ROCA – CASCAIS

Termin: 01.08-08.08.2017 r.

Dzień 1: Wylot do Lizbony

Grupa spotyka się z pilotem o godzinie 14.00 na lotnisku Okęcie w Warszawie. Odprawa biletowo – bagażowa. Odlot do Portugalii o godzinie 17.10. Lądowanie w Lizbonie o godzinie 20.15. Transfer do hotelu w Lizbonie. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2: Lizbona

Rano, po śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Portugalii – Lizbony. Podejdziemy do: Kościoła p.w. Św. Antoniego, gdzie urodził się św. Antoni. Msza Św. W tym dniu zobaczymy także perłę architektury portugalskiej – manuelioski klasztor Hieronimitów, słynną wieżę Belem i pomnik Odkrywców. Następnie przejedziemy do centrum Lizbony, urokliwymi uliczkami podejdziemy do Katedry gdzie od wieków szczególną czcią otaczany jest patron miasta – św. Wincenty oraz zamku św. Jerzego, skąd roztacza się wspaniała panorama na całą stolicę Portugalii. Przejazd do Fatimy, zakwaterowanie, obiadokolacja. Wieczorem, po kolacji weźmiemy udział w Modlitwie Różańcowej i procesji z lampionami. Nocleg.

Dzień 3: Aljustrel, Fatima

Rano, po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Aljustrel, gdzie znajdują się domy dzieci, którym objawiła się Matka Boża. Następnie weźmiemy udział w Drodze Krzyżowej, urokliwie wijącej się wśród gajów oliwnych i zagajników eukaliptusowych. Droga ta prowadzi trasą, którą dzieci pokonywały do Cova da Iria. Następnie udamy się do Sanktuarium i miejsca objawień w Fatimie, podczas, których Matka Boska przekazała dzieciom trzy tajemnice fatimskie, nawiedzimy: Kaplicę Objawień - serce tego sanktuarium, Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej z grobami siostry Łucji oraz błogosławionych Franciszka i Hiacynty, Bazylikę Trójcy Świętej, zobaczymy także pomnik Jana Pawła II. Msza Św. w jednej z wielu Kaplic, ufundowanych dla pielgrzymów z całego świata. Wieczorem zakwaterowanie w Hotelu w Fatimie, obiadokolacja i nocleg. Wieczorem, po kolacji weźmiemy udział w Modlitwie Różańcowej i procesji z lampionami.

Dzień 4: Batalha, Alcobaca, Nazare, Fatima

Rano po śniadaniu i Mszy Świętej udamy się do Batalhi, miasteczka słynącego z Klasztoru Santa Maria da Vitoria, arcydzieła portugalskiego gotyku (XIV - XVI wiek). Następnie udamy się do Alcobaca, w której zwiedzimy klasztor Santa Maria wpisany na listę UNESCO. Stąd przejedziemy do Nazare. Jest to niewielkie, urokliwe, portugalskie miasteczko leżące u stóp potężnego klifu, wznoszącego się ponad falami oceanu. Na szczycie urwistej skały w średniowieczu powstało niewielkie miasteczko Sitio. Największą budowlą jest tu piękny kościół Matki Boskiej z Nazare. Świątynia ta słynie z cudownej figurki N.M.P. oraz wielu cudów. Nazare sławne jest również jako kurort chlubiący się z powodu szerokiej, piaszczystej plaży. Wieczorem wrócimy do Fatimy. Obiadokolacja i nocleg w Hotelu. Wieczorem, po kolacji uczestniczyć będziemy w Modlitwie Różańcowej i procesji z lampionami.

Dzień 5: Rejs w Porto, Santiago de Compostela

Śniadanie w hotelu. Następnie przejedziemy do Hiszpanii do Santiago de Compostela. Po drodze zatrzymamy się w Porto, największego miasta w północnej Portugalii, sięgającego korzeniami czasów rzymskich, cudownie zlokalizowanego na zboczach wzgórz otulających ujście rzeki Douro do oceanu. Zasmakujemy widoków miasta w czasie rejsu po „Złotej Rzece” jak nazywana jest Douro. Następnie przejedziemy do Santiago de Compostela. Nawiedzimy Katedrę, w której znajdują się relikwie Jakuba Apostoła, zobaczymy słynny Portyk Chwały oraz drzwi otwierane tylko w Roku Jubileuszowym. Nawiedzimy także kryptę w której oddamy cześć Apostołowi Jakubowi. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6: Bom Jesus - Braga, Coimbra, Fatima

Rano, po śniadaniu wyjedziemy z Santiago de Compostela. Po drodze zatrzymamy się na obrzeżach miasta Bragi – dawnej siedziby Prymasa Portugalii. Nawiedzimy sanktuarium Bom Jesus, co oznacza Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry, do sanktuarium prowadzą słynne, blisko 116 metrowe schody. Następnie przejedziemy do Coimbry, historycznej stolicy Portugalii z założonym w 1290 r. uniwersytetem ze słynną barokową Biblioteką Joanina. Po zakończonym zwiedzaniu wrócimy do Fatimy. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Wieczorem uczestniczyć będziemy w przepięknym nabożeństwie różańcowym z lampionami. Nocleg.

Dzień 7: Mafra, Cabo da Roca, Cascais

Rano po śniadaniu i Mszy Świętej przejedziemy do Mafry, niewielkiej miejscowości położonej na północ od Lizbony, gdzie zobaczymy Palacio e Convento De Mafra (Pałac w Mafrze), gdzie podziwiać będziemy barokowe wnętrza. W tym dniu udamy się także na Cabo da Roca - przylądek, który jest najdalej wysuniętym na Zachód punktem Europy. Jest to skalisty cypel z latarnią morską, wznoszący się na wysokość 140 m ponad falujący Atlantyk, z którego roztacza się przepiękny widok na bezkresny ocean. Następnie przejedziemy trasą nadmorską, zatrzymując się na odpoczynek w miejscowości Cascais. Wieczorem przyjedziemy do hotelu w ok. Lizbony. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8: Portugalia - Polska

Wcześnie rano przejedziemy na lotnisko w Lizbonie. Odprawa biletowo – bagażowa. Odlot do Warszawy o godzinie 10.20. Lądowanie na lotnisku Okęcie w Warszawie godzinie 16.15. Zakończenie pielgrzymki.

Cena: 3 690 zł/os.

CENA ZAWIERA:

Ø Przelot portugalskimi liniami lotniczymi na trasie: Warszawa – Lizbona – Warszawa,

Ø Transfery autokarem na trasie całej pielgrzymki;

Ø 7 noclegów w Hotelach*** (komfortowe pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Ø Wyżywienie 2 x dziennie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji;

Ø Ubezpieczenie Signal Iduna: KL (10.000 EUR), NNW (7.000 PLN) + choroby przewlekłe;

Ø Opiekę polskojęzycznego pilota;

Ø Codzienna Msza św.;

Ø Podatek VAT.

CENA NIE ZAWIERA: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, kosztów związanych z realizacją programu, taksy klimatycznej (105 euro/os. – kwota płatna u pilota w autokarze, z której na koniec pielgrzymki pilot się rozlicza); transferu autokarem na lotnisko w Warszawie; napojów do obiadokolacji; dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji; świadczeo nie wymienionych w ofercie.

B.P. „ORLANDO TRAVEL” ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚD ZMIANY KOLEJNOŚCI ZWIEDZANYCH OBIEKTÓW.

B.P. „ORLANDO TRAVEL” nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany dokonane przez linie lotnicze. W przypadku zmiany godzin przelotów

 

 

Stanowisko biskupów polskich w sprawie małżeństwa katolickiego zawieranego poza miejscem święty / II część /

Miejsce święte dla celebracji sakramentów

8. Liturgiczny obrzęd poświęcenia kościoła należy do sakramentaliów, których funkcją jest towarzyszenie sakramentom, prowadzenie ku nim i przygotowanie wiernych do przyjęcia właściwego skutku sakramentów (por. KL 60). Poświęcony kościół jest więc właściwym miejscem do sprawowania sakramentów. Obrzędy poświęcenia kościoła przypominają, że to kościół jest miejscem, gdzie wspólnota chrześcijańska gromadzi się po to, aby słuchać słowa Bożego, razem się modlić, przystępować do sakramentów oraz sprawować Eucharystię.

9. W rozumieniu Kościoła Katolickiego miejscem świętym jest więc to, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane według przepisów ksiąg liturgicznych, przeznaczone jest do kultu Bożego. W kontekście zawierania małżeństwa takim miejscem świętym jest przede wszystkim kościół, może nim być także - za zgodą ordynariusza miejsca lub proboszcza - kaplica.

10. Sprawowanie sakramentów poza miejscem świętym dopuszcza się w szczególnych sytuacjach, jak na przykład wielkie zgromadzenia wiernych, kiedy kościół nie jest w stanie wszystkich pomieścić, czy podczas pielgrzymek lub innych wydarzeń, gdzie nie ma kościoła w pobliżu. Zawsze jest to jednak sytuacja niecodzienna i jest przez Kościół tolerowana, a nie zalecana.

11. Można zatem powiedzieć, że sakrament małżeństwa przez sam fakt bycia sakramentem kieruje się ku przestrzeni poświęconej. Nie dzieje się to tylko z przyczyn teologicznych, ale również duszpasterskich i pedagogicznych. Kościół jako miejsce poświęcone jest dostępne wiernym na stałe i nie zmienia swojego sakralnego charakteru, co oznacza, że małżonkowie mogą w tym miejscu odnawiać łaskę sakramentu w kolejne dni swojego wspólnego życia i celebrować kolejne rocznice małżeństwa, a także wiązać z tym miejscem celebrację kolejnych sakramentów, świętowanych w rodzinie, jak chrzest czy Komunia swoich dzieci.

Przeniesienie celebracji sakramentu małżeństwa poza miejsce święte jako poważna ingerencja w liturgię, pozostawiona rozeznaniu ordynariusza miejsca

12. Prawo kościelne dla celebracji niektórych sakramentów bardziej niż wobec innych zastrzega potrzebę ich sprawowania w kościele, przepisy podkreślają to szczególnie w przypadku sakramentu Eucharystii, święceń oraz właśnie małżeństwa.

13. Troską Kościoła jest, aby celebracja sakramentu małżeństwa poza miejscem świętym nie stała się normą powszechną, a nawet nie dopuszcza się, aby mogli decydować o tym sami duszpasterze, np. proboszcz. Dlatego celebracja sakramentu małżeństwa poza kościołem wymaga zgody ordynariusza miejsca:
Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.

Jednym z powodów, dla których Kościół zastrzega ordynariuszowi miejsca decyzję o sprawowaniu sakramentu małżeństwa poza miejscem świętym jest fakt, że nie chodzi w tym przypadku o drobną zmianę w liturgii, ponieważ obrzęd wyraźnie zakłada sprawowanie go w kościele. / cdn./

 

 


 
galeria_parafia_9.jpg