Ogłoszenia parafialne

30 Niedziela Zwykła

23  X 2016 r.

Jubileuszowy Nadzwyczajny Rok Święty

”Miłosierni jak Ojciec”

 

dzisiaj:

rozpoczyna się Tydzień Misyjny

przed kościołem można złożyć ofiarę na misje i nabyć kalendarz misyjny

13.00  Msza św. chrzcielna

16.00 Msza święta dla kandydatów do bierzmowania i ich rodziców

17.00 spotkanie dla Rodzin w ramach „duszpasterstwa rodzin w naszej parafii”

także: dla pielgrzymów udających się do Fatimy w sierpniu przyszłego roku

17.15 nabożeństwo różańcowe

2.

święci tygodnia:

poniedziałek:

bł. Jana Balickiego, kapłana

środa:

bł. Celiny Borzęckiej, zakonnicy

piątek:

śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

3.

w tym tygodniu;

poniedziałek:

18.00 Msza święta z modlitwami do św. Michała Archanioła

środa:

17.15 Różaniec z nowenną do M. Bożej Fatimskiej

czwartek:

9.30 Różaniec z Janem Pawłem II

10.00 Msza święta

piątek:

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza święta

18.00 Msza święta z nowenną do św. Judy Tadeusza

4.

Nocne czuwanie w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach:

w najbliższy czwartek  /27 X/ od 21.00 – 6.00 /

Noc jest podzielona na następujące części:

I grupa - wyjazd o 20.00 ; powrót z Krakowa o 24.00

II grupa- wyjazd o 23.00 ; powrót z Krakowa o 3.00

III grupa - wyjazd o 2.00 ; powrót z Krakowa o 6.00

/ nie ma już wolnych miejsc na wyjazd I grupy /

6.

nabożeństwo różańcowe:

w tygodniu: w kościele: 7.30 i 17.15 – 19.30 / w kaplicy /

w Zawadce – 17.00

7.

statystyka duszpasterska:

w niedzielę / 16 X / uczestniczyło w Mszach świętych:

kościele - 4363 / kobiet 2464 ; mężczyzn 1899 /

w Zawadce - 288 /kobiet 157 ; mężczyzn 131 /

razem: 4651 wiernych

Komunię świętą przyjęło:

kościele - 1438 / kobiet 1003 ; mężczyzn 435 /

w Zawadce - 132 / kobiet 88 ; mężczyzn 44 /

razem: 1570 wiernych

8.

informacje i wypominkach i cmentarzu:

Na wypominki przyjmujemy w kancelarii w godzinach dyżuru. Na cmentarzu od piątku.

Biuro cmentarza / od środy / czynne będzie w budynku na cmentarzu od 9.00 – 14.00

Tam można sprawdzić, czy grób ma aktualną opłatę dzierżawną.

Fundusz pochodzący z opłat cmentarnych przeznaczany jest na aktualne opłaty:

wywóz śmieci rocznie kosztuje nas 15.120 zł. /a ostatnie prace pielęgnacyjne drzew 25.100 zł.

Cmentarz nie otrzymuje żadnych dotacji. Dzięki Waszym ofiarom w ostatnich 20 latach dokonaliśmy wiele. Aktualny wygląd tego cmentarza to potwierdza.

Groby ziemne, zaniedbane, nieopłacone, które nie mają aktualnego potwierdzenia w ” karcie grobu” będą przeznaczane na nowe pochówki. Informacje te umieszczone są  w tym roku w sektorach poniżej kaplicy. Druga część cmentarza sprawdzona  będzie w przyszłym roku.

Niemożliwe jest powiększenia cmentarza, stąd ważne każde miejsce.

Kolejny już raz zwracamy się z apelem o katolickie przeżycie zbliżających się uroczystości na cześć wszystkich świętych i zmarłych.

Modlitwa, zaduma nad grobem i własnym przemijaniem, Msza święta i Komunia połączona z odpustem za zmarłych – to przejaw naszej wiary w życie wieczne i skuteczna pomoc zmarłym.

Na terenie cmentarza / za bramą / jak co roku będzie czynne parafialne stoisko ze zniczami i  kwiatami, z których ofiary przeznaczone będą na wywóz kontenerów przed i po uroczystościach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu i tak nie posłucha tej prośby i nadal płonąć będą na grobach „ogniska zniczy” oraz stać będą wielkie donice z kwiatami – to jednak obowiązkiem nas, duszpasterzy,  jest zwrócenie wiernym uwagę na to co jest istotą tych pięknych dni.

9.

Wypominki:

Polska mistyczka Wanda Malczewska, pochodząca z archidiecezji łódzkiej, kandydatka na ołtarze – w czasie jednej ze swoich wizji doświadczyła kontaktów z duszami czyśćcowymi.

Owo spotkanie tak relacjonuje: „Dziś w nocy, gdy się przebudziłam usłyszałam głos płaczliwy: – Zmiłujcie się nad nami przynajmniej wy, krewni i przyjaciele nasi, gdyż bardzo cierpimy w więzieniu czyśćcowym. Wy żyjący nie macie pojęcia, jakie tu męki ponosimy. (...) My sami nic zrobić nie możemy, ale wy możecie za nas zrobić dużo...”.
W myśl słów sługi Bożej Wandy Malczewskiej, każdy z nas żywych może coś uczynić dla tych, których Pan Bóg odwołał już do wieczności. Ale co?
Czym są owe wypominki? Po co je mamy zamawiać? Jaki jest cel ich wygłaszania? Spróbujmy na te i podobne pytania w zwięzły sposób odpowiedzieć.
Otóż, wypominki są modlitwą za zmarłych z naszych rodzin: rodziców, krewnych, przyjaciół

Skąd wzięła się taka forma modlitewna? Sięgnijmy do Starego Testamentu, gdzie w Drugiej Księdze Machabejskiej przeczytamy, iż książę izraelski Juda za poległych swoich żołnierzy złożył ofiarę przebłagalną w świątyni, aby zostali uwolnieni od grzechu. Jak powie dalej Słowo Boże: bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu (2 Mch 12, 43-46). Tyle Biblia. W tradycji Kościoła, tj. w katechizmie ostatnim uczynkiem co do duszy jest modlitwa za żywych i umarłych, a polskie powiedzenie dopełni tego i powie: obowiązkiem żywych jest modlitwa za zmarłych.
Skąd wzięła się ta modlitwa? Odpowiedź oparta jest na Piśmie Świętym i na czcigodnej Tradycji Kościoła, który modli się za tych, którzy zakończyli już doczesne pielgrzymowanie. Ich dusze, które są w ręku Boga, mogą potrzebować naszego wsparcia modlitewnego, by pomóc im w ich zbawieniu. To jest także swoista współpraca dwu Kościołów – Kościoła pielgrzymującego – nas, którzy idziemy przez ziemię – z Kościołem triumfującym – tymi, którzy przeszli już do wieczności.

Po co zamawiać wypominki
? W naszej ojczyźnie, co niezaprzeczalnie widzi każdy, jest wielki szacunek i cześć dla przodków, dla zmarłych. Miłością i szacunkiem otaczamy ich groby: wystawiamy piękne, monumentalne pomniki z kamienia, który jest trwały i mocny jak nasza miłość i pamięć o zmarłych. Stawiamy kwiaty jako wyraz naszej miłości, zapalamy znicze jako symbol naszej pamięci. I to jest to wszystko, co czynimy dla uczczenia naszych zmarłych w sposób materialny.
Ale… obok tego jest także to, co jest wyrazem naszej miłości dla tego, co duchowe! Tym jest Msza Św. – bezkrwawa Ofiara Pana Jezusa składana na ołtarzu za zmarłych w dzień ich urodzin, imienin, rocznicę śmierci, modlitwa wypominkowa zanoszona za zmarłych w swojej parafii oraz codzienna nasza modlitwa za zmarłych: pacierz, Różaniec czy Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Po co wypominki? Bo to nasz duchowy obowiązek, to wyraz naszej miłości do tych, których kochamy. To także swoista spłata długu wobec tych, którzy uczyli nas modlitwy oraz miłości do Pana Boga, Kościoła Świętego.
Módlmy się za naszych zmarłych, niech obok zewnętrznych wyrazów naszej miłości i pamięci obecny będzie także aspekt duchowy – modlitwa, która nie jest widoczna dla oczu ciała, ale pomocna potrzebującej duszy. /”Idziemy” Ks. P.Kłys /

 


 
kosciol_tyl.jpg