Ogłoszenia parafialne

33 Niedziela zwykła

19  XI 2017 r.

„ Idźcie i głoście”

dzisiaj:

I Światowy Dzień Ubogich. Na Placu Solidarności w Wadowicach od 14.00 – 16.00 Siostry Albertynki zapraszają na spotkanie.

17.30 Nieszpory

2.

święci tygodnia:;

poniedziałek:

św. Rafała Kalinowskiego, kapłana/:

wtorek:

Ofiarowanie NMP

środa:

św. Cecylii, dz. i męczennicy

piątek:

śś. męczenników Andrzeja Dung-Lac, kapłana i Towarzyszy

sobota:

św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dz i męczennicy

3.

w tym tygodniu;

poniedziałek:

18.00 Msza święta z modlitwami do św. Michała Archanioła

środa:

18.00 Msza święta z nowenną do Matki Bożej Fatimskiej.

w Krakowie – w Sanktuarium św. Jana Pawła II  w Centrum „Nie lękajcie się „

o 17.00 Msza święta z procesją różańcową / Tajemnice światła /.

Nasza parafia została zaproszona do udziału w tym nabożeństwie.

Przyjmujemy zapisy na wspólny wyjazd, dzisiaj w zakrystii. Wyjazd na koszt parafii.

czwartek:

10.00 Msza święta z modlitwami do św. Jana Pawła II

18.00 Msza święta w intencji kolejarzy / rencistów i emerytów / z okazji ich święta św. Katarzyny Aleksandryjskiej

sobota:

12.00 Msza święta / w krypcie przy grobie ks. Michała Pioska / w 24 rocznicę śmierci /

w przyszłą niedzielę:

uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszech Świata – zakończenie roku liturgicznego.

11.30 Msza święta dla klas III szkoły Podstawowej nr 5 i ich rodziców

4.

Msze święte poranne w tygodniu w kaplicy Chrystusa Króla:

wieczorne -  w środę i sobotę w kościele.

5.

W środę o 18.00 – w dniu świętej Cecylii - Patronki śpiewu i muzyki kościelnej – zostanie odprawiona Msza święta w intencji chóru. Dziękujemy chórzystom za ich wieloletnie ubogacenie liturgii Mszy świętej. Potrzeba nowych osób, stąd zaproszenie do tych, którzy lubią śpiewać, o włączenie się do chóru.

Zaproszenie na Mszę świętą w tym dniu kierujemy także do Panów z chóru w Zawadce, którym dziękujemy za ich zaangażowanie w czasie Mszy świętych w kościele w Zawadce.

Tydzień temu przed kościołem składaliśmy ofiary dla prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie – zebraliśmy 7 tysięcy złotych i przekazaliśmy Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. „Bóg zapłać”.

6.

Za tydzień / niedziela 26 XI / przed kościołem koledzy Damiana przeprowadzą kwestę na dalsze jego leczenie. Damian mieszka na ul. Starowiejskiej w Wadowicach. Jest po wypadku samochodowym z urazem mózgu. Potrzebuje wsparcia na dalszą rehabilitację. Pomóżmy.

7.

Informacje cmentarne:

Zwracamy się z prośbą o posprzątanie grobów na cmentarzu. Przed i po uroczystościach Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego zostało wywiezionych 19 kontenerów śmieci.

Nie odkładajcie sprzątania na czas Bożego Narodzenia.

Informujemy także, że nie ma możliwości wcześniejszego wykupienia miejsca. Groby niepotwierdzone w karcie cmentarza pomimo informacji na grobie, będą, o ile to będzie możliwe w danym miejscu, przeznaczane na nowy pochówek.

Prosimy więc nie przychodzić do Biura Cmentarza w tych temacie.

8.

Św. Cecylia, dziewica i męczennica

Była olśniewająco piękna. Pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny. Jako młoda dziewczyna Cecylia zakochała się na w Jezusie Chrystusie. Jemu ślubowała wierność bez względu na wszystko. Rodzice mieli jednak inne plany. Przeznaczyli córkę dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi. Dzień przed ślubem Cecylia wyznała swoją tajemnicę narzeczonemu. Ten nie tylko, że uszanował jej ślub czystości, ale sam się nawrócił i wraz ze swoim bratem przyjął chrzest z rąk papieża św. Urbana. Wkrótce w Rzymie wybuchło kolejne krwawe prześladowanie chrześcijan. Cecylię, jej męża i szwagra skazano na śmierć. Żołnierze, którzy ją aresztowali, byli pod takim wrażeniem jej urody, że błagali ją, by odstąpiła od wiary. Cecylia miała im odpowiedzieć: „Umrzeć nie znaczy stracić swej młodości, lecz zamienić ją na lepszą. Jest to tak, jakby oddać błoto, a otrzymać w zamian złoto. Mój Pan oddaje stokroć więcej, niż Mu się ofiaruje”. Zginęła okrutną śmiercią. Duszono ją parą w łaźni, w końcu podcięto gardło. Konała jeszcze dwa dni.
Wszystko to działo się na przełomie II i III wieku. Historia jej męczeństwa obrosła przez wieki pobożną legendą. Św. Cecylia stała się jednym z najbardziej czczonych rzymskich męczenników. Pochowano ją w katakumbach. W XI wieku odkryto jej ciało, zachowane w stanie nienaruszonym. Szczątki przeniesiono do bazyliki jej imienia wybudowanej na Zatybrzu, prawdopodobnie w miejscu, w którym mieszkała. Kilka wieków później artysta rzeźbiarz Stefano Maderna wykonał dla tej bazyliki niezwykle ekspresyjną marmurową rzeźbę, przedstawiającą ciało św. Cecylii odnalezione w katakumbach: młoda kobieta niezwykłej urody leżąca na boku z twarzą na ziemi, z podciętą szyją i ramionami wyciągniętymi wzdłuż ciała.
Św. Cecylię uznano za patronkę muzyki kościelnej dopiero w średniowieczu. Dlaczego? Być może dlatego, że w aktach męczeństwa znaleziono zapis mówiący o tym, że gdy na weselu Cecylii grały instrumenty muzyczne, ona w swoim sercu śpiewała hymny tylko Bogu.
W historii tej młodej rzymskiej męczennicy spotykają się trzy żywioły: piękno, miłość i śmierć. Tradycja dodała jeszcze jeden: muzykę ku chwale Boga. Święta Cecylia wyśpiewała swoim życiem najpiękniejszą pieśń, pieśń ku chwale Boga. Kto chce skomponować wielogłosowy utwór muzyczny, musi opanować sztukę kontrapunktu, czyli umiejętność równoczesnego prowadzenia różnych linii melodycznych, tak by razem wszystko brzmiało pięknie, w harmonii. By życie stało się pieśnią dla Pana, potrzebna jest także w życiu sztuka kontrapunktu. Tak kochać, tak wierzyć, tak pracować, tak cieszyć się i smucić, tak dojrzewać i starzeć się, wreszcie tak umierać, by nie było zgrzytów, dysharmonii, ale by wszystkie żywioły, które pojawiają się w ludzkim życiu, zagrały razem ku chwale Najwyższego.

Muzyka w Kościele dzisiaj
Dzień św. Cecylii jest świętem chórów kościelnych. Śpiew jest nieodzowną, integralną częścią uroczystej liturgii. Św. Paweł pisze do Efezjan (5,19): „Przemawiajcie do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach”. Piękne słowa papieża Benedykta XVI: „Najwyższa posługa muzyki odsłania zasypaną drogę do serca, do centrum naszego istnienia, tam, gdzie styka się ona z istnieniem Stwórcy i Zbawiciela. Gdziekolwiek się to udaje, muzyka staje się drogą prowadzącą do Jezusa; drogą, na której Bóg ukazuje swoje zbawienie”.
Rozmowa z Bogiem przekracza zawsze granice mowy, będzie poszukiwać zawsze pomocy muzyki. /... / 
Trzeba uczyć śpiewu
Ks. prof. Wacław Schenk mówił: „Co trzy tygodnie trzeba nauczyć ludzi w kościele śpiewu nowej pieśni”. Przez muzykę można przekazać moc wiary. Św. Grzegorz Wielki powiedział: „Kiedy śpiew Psalmodii rozbrzmiewa z samej głębi serca, wszechmocny Pan znajduje przezeń dostęp do serca”. Dlatego w pieśni stworzona zostaje możliwość objawienia się Jezusa. Wiele się czyni dzisiaj, by przybliżyć ludziom skarby muzyki. Oby w naszych kościołach ten dar nieba dany śmiertelnym zbliżał zawsze ludzi do Jezusa. Nasza służba jest innym sposobem przekazywania Ewangelii.

Cecylio Święta, Patronko Nasza
Dziś chwałę Twoją ziemski chór ogłasza
Strażniczko harmonii,
z tonów czynisz piękny splot
By dźwięcznym, czystym był wspólny głos.

Nauczycielko cierpliwości i wytrwania
Przyjm prośby nasze i błagania
By śpiewało nam się lżej
W swej opatrzności głos każdy miej
Doskonała Pieśniarko, Artystko w Niebiosach
Śpiewasz cudownie, Panu grasz na organach
Odkryj nam uczniom Twym skrawek Nieba
Bo dzisiaj dla Ciebie hymn rozbrzmiewa!

 


 
galeria_parafia_7.jpg