ogłoszenia poziom2


Ogłoszenia parafialne

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Wielkanoc

21 IV 2019 r.

„W mocy Bożego Ducha”

dzisiaj:

Wielkanoc.

Msze święte jak w każdą niedzielę.

Nieszporami o 17.30  zakończymy święte Triduum Paschalne.

w tym tygodniu:

jutro – poniedziałek w oktawie wielkanocy:

Msze święte jak w każdą niedzielę.

ofiara z tacy przeznaczona będzie na potrzeby Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie

środa:

18.00 Msza święta z nowenną do Matki Bożej Fatimskiej.

czwartek:

10.00 Msza święta z nowenną do św. Jana Pawła II

piątek:

18.00 Msza święta z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Z racji uroczystego charakteru oktawy Zmartwychwstania Pańskiego nie obowiązuje w tym dniu  wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

w przyszłą niedzielę:

niedziela Miłosierdzia Bożego.

w Krakowie – główne uroczystości w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

w parafii – po każdej Mszy świętej odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego

za udział w nabożeństwach Triduun Sacrum składamy podziękowanie:

Górnikom, Strażakom z OSP w Gorzeniu Dolnym/ także drużynie młodzieżowej /,  harcerzom z Wadowickiego Hufca ZHP, służbie liturgicznej ołtarza, zespołowi muzycznemu, chórowi, Siostrze Laurze i tym, którzy przygotowali dekoracje Ciemnicy i Bożego Grobu. „Bóg zapłać”. Przede wszystkim Wam, którzy uczestniczyliście w Triduum Sacrum i wszystkim prowadzącym adorację Najświętszego Sakramentu.


List metropolity krakowskiego do metropolity paryskiego

W związku z pożarem Katedry Notre Dame de Paris arcybiskup Marek Jędraszewski wystosował do arcybiskupa Michela Aupetit, metropolity paryskiego list następującej treści:

“Ekscelencjo,

Wczoraj cały świat poruszyła informacja o pożarze kościoła katedralnego Notre Dame de Paris. Widząc szkody, jakimi został dotknięty ten klejnot sztuki, a zarazem świadek wiary ludzi minionych wieków i obecnego czasu, łączę się w bólu z Waszą Ekscelencją i wszystkimi diecezjanami. Katedra Notre Dame de Paris to miejsce duchowej łączności między naszymi dwoma narodami, francuskim i polskim, co szczególnie podkreśla kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Polski, wraz z relikwiami św. Jana Pawła II Wielkiego.

Pomimo smutku, który ogarnia moje serce i serce całego Kościoła krakowskiego, z radością przyjąłem wiadomość o tym, że z pożaru ocalony został Najświętszy Sakrament oraz sławne relikwie Korony Cierniowej Naszego Pana i tuniki świętego króla Ludwika.

W tym czasie zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego modlę się do Bożej Opatrzności, aby uczucia, które zostały wywołane przez to bolesne wydarzenie, ożywiły wiarę synów Francuskiej Ziemi, a przez to wzmocniły również Najstarszą Córę Kościoła.

In Christo et Beata Virgine Maria

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

15 kwietnia 2019

Kard. Stanisław Dziwisz: Płonie symbol chrześcijańskiej Europy

- Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy! – mówi kardynał Stanisław Dziwisz w specjalnym oświadczeniu, wydanym w związku z wieczornym pożarem paryskiej katedry Notre-Dame.

– Z bólem przyjęliśmy wiadomość, że płonie tak bliska i droga nam katedra Notre-Dame, symbol chrześcijańskiej Europy. Wspominamy podróż Ojca Świętego Jana Pawła II i jego fantastyczne przemówienie przed katedrą do narodu francuskiego. Polska była zawsze bliska Francji, a Francja Polsce, tym bardziej dziś przeżywamy tę tragedię. Łączymy się z całym narodem francuskim, wyrażając naszą bliskość i współczucie. Łączę się również osobiście z arcybiskupem Paryża, wyrażając nasz ból i wspominając wszystkich jego poprzedników. Cóż nam zostaje? Wielka modlitwa, wyrazy współczucia, a potem wsparcie, aby ta katedra, symbol chrześcijaństwa, została odnowiona. Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy. Oby ten ogień przyczynił się do odnowy Europy i chrześcijaństwa w Europie. – podkreśla na zakończenie kardynał.

Gotycka katedra Notre-Dame powstała w IX wieku. Jej nazwa „Nasza Pani” odnosi się do Matki Bożej. Jest jedną z najsłynniejszych świątyń Europy i świata. Jej budowa trwała 180 lat.

 

Ocalona z pożaru katedra Notre-Dame w Paryżu to arcydzieło sztuki gotyckiej. Powstawała przez ponad 180 lat – od 1163 do 1345 r. Jest główną atrakcją turystyczną stolicy Francji, odwiedzaną rocznie przez 13 mln turystów, przeciętnie około 30 tys. dziennie, a w dniach wielkich świąt nawet 50 tys.

Świątynia nosi wezwanie Notre-Dame – Naszej Pani, jak w języku francuskim nazywa się Maryję, Matkę Bożą. Jest bazyliką mniejszą i katedrą arcybiskupów Paryża.

Burzliwa historia

 

W 1980 i 1997 r. katedra gościła papieża Jana Pawła II, a w 2008 r. Benedykta XVI.

Katedra miała w swych dziejach także ciemne karty. Podczas wielkiej rewolucji francuskiej planowano jej zburzenie, lecz obawiano się, że ucierpią przy tym okoliczne domy, dlatego wyburzenia zaniechano. Została natomiast sprofanowana, gdy w 1793 r. zamieniono ją w Świątynię Rozumu, w której praktykowano zadekretowany przez Konwent Narodowy kult Istoty Najwyższej (w rozumieniu deistycznym), który jednak szybko zanikł. Nabożeństwa katolickie przywrócono tam w 1802 r.

 

Relikwie Męki Pańskiej i św. Jana Pawła II

W katedrze przechowywane są relikwie Męki Pańskiej: korona cierniowa Jezusa Chrystusa, maleńki fragment krzyża i jeden z gwoździ, którymi był On do niego przybity. Koronę i relikwie drzewa krzyża przywiózł je do Francji w 1238 r. król Ludwik IX, zaś gwóźdź otrzymał Karol Wielki od patriarchy Jerozolimy w 799 r. Relikwie te są wystawiane w katedrze do adoracji w każdy pierwszy piątek miesiąca, a także we wszystkie piątki Wielkiego Postu i w Wielki Piątek.

W grudniu 2017 r. w jednej z bocznych kaplic katedry umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie św. Jana Pawła II, którego pomnik stoi obok świątyni od 2014 r. Jego imię od 2006 r. nosi także plac przed katedrą, na którym znajduje się zerowy punkt czternastu dróg krajowych Francji.

 

 


 
kosciol_tyl.jpg